Tässä on ohjeita hiusten suoristukseen. Jos sinulla on joku muu suoristusohje, voit lisätä sen tähän ketjuun.
KUUMALLA VEDELLÄ SUORISTAMINEN:
Mikä on turvallinen ohje suoristaa noinkin kihara peruukki kuin Butlerin? En ymmärrä helpolla mitään joten ihan yksityiskohtainen ohje olis kiva
Ja Kitsulle ei sovi kiharat...
Itse olen suoristanut peruukkeja ihan kuumalla vedellä ja suosittelen sitä koska nuken tukka ei sula siinä (toisin kuin silitysraudassa on riskinä).
Eli tarvit:
suoristettava peruukki
vedenkeitin
mielellään jotkut pihdit ettei sormet pala
tiskiallas
Ja sitten keität pannullisen vettä. Otat tukan jakauksen kohdalta about kiinni ja pistät lavuaarin ylle. Kaadat vettä tukan läpi (kastele koko tukka ja kääntele välillä ympäri) niin kauan että se on tarpeeksi suora. Välissä voi myös kammata jollain harvalla kammalla. Auttaa myös jos tukassa on vähän takkuisuutta, niin suoristamaan sitä. (Muista että kerran takkkuuntunut takkuuntuu helposti uudelleen, siksi huonot latvat kannattaa leikata veks.)
Sitten laitat kuivumaan johonkin pullon nokkaan. Kuivuminen kestää kauan, et kannattaa antaa olla ihan rauhassa (yön yli oon aina itte pitänyt). Pesuhuone on hyvä kuivatuspaikka, koska märkä tukka tippasee melko paljon vettä.
Sitten HUOMIOT!
1. Älä polta sormias! Vesi on todella kuumaa jonka vuoksi ne pihdit on suositeltavat!
2. Pidä kunnolla tiukasti kiinni peruukista, se muuttu painavaksi kastuessaan! Paljon painavammaksi kuin oisin kuvitellut!
3. Malta kaataa vettä (ja keittää uutta) niin monta kertaa kuin tarvitsee.
4. Kuivumisen jälkeen käsittelyn voi myös uusia! Eli älä hätäänny jos ei kerralla tule täyttä suoraa.
Toivottavasti tästä on apua! :3
ps. Tämän voi tehdä myös scalpillisille peruukeille (vanhat nuket). Katso vaan ettet kaada ihan suoraa scalppiin, vaan aina hiuksiin. Olen kaikki scalpilliset tukkani mitä on ollut käsitellyt näin koska
a)niiden laatu sukkaa
b)tukkaa on ihan hemmetisti
c)niin sitä tukkaa on siis edelleen paljon
d)ne takkuuntuvat paljon helpommin ilman käsittelyä
e)ei siitä haittaakaan ole!
Kuvia suoristetusta peruukista:
http://www.pullipsuomi.net/foorumi/index.php?topic=149.msg25878#msg25878---
Jos nuken hiuksiin käyttää suoristusrautaa ne voivat sulaa. Käytä sitä omalla vastuulla. Jotkut saavat suoristusraudalla tai silitysraudalla hiukset suoraksi. Se riippunee raudan kuumuudesta ja sen säätövarasta suoristuuko peruukki vahingoittumatta. Käytä silityskangasta välissä!