Sehän on Mir uudelleen stailattuna! Onpa hauskaa nähdä vanha ystävä

Grooven kierrätysteema jatkuu ja ihanan raikkailta nämä kymmenen vuoden takaa kierrätetyt nuket näyttävätkin. Silloin Groove oli parhaimmillaan, joten en ole yhtään pahoillani asiasta. Sitäpaitsi harrastajissa on varmasti suurin osa niitä joille nämä ovat oikeasti uusia.
Tykkäsin Miristä ja tykkään tästäkin. Valkoinen iho on kivaa vaihtelua ja meikki on kaunis. Myös fantsummat silmäsirut sopivat julkaisuun ja ovat vaihteeksi hauskat. Myös peruukki ja korvat ovat suloiset.
Muu sitten. Voi ei taas kerran. Tiedän että yhdeksänhäntäinen, 900 vuotta elänyt kettu kuuluu Japanin ja Korean taruperimään. Uusi häntä joka sadan vuoden jälkeen.
Mutta minulle tästä tulee mieleen vain ikävyydet Fukushiman ydinvoimalaonnettomuuden jälkeen. Ei yhtään hyvä.
Asu taasen on voisi olla hauska ja hahmolle sopivakin, jos tuo merkillinen ysäripaljettikangas sieltä välistä olisi jätetty pois. Nyt lopputulos on vaan outo ja halvan näköinen. Jotenkin paljettikangas ja sen reunan ryppypitsi ovat ylimääräisen ja väärältä aikakaudelta olevan näköiset muuten harkitussa kokonaisuudessa. Yleensä pidän harkituista riitasoinnuista, mutta nyt jää mietityttämään, onko riitasointu harkittu ensinkään... Sekin kiusaa, ettei kenkiä näytetä missään. Jos brokadikimonon alla on halvat Barbie-tyylin muovikorkkarit, pillahdan itkuun.
Tämä on niitä nukkeja jotka tiedän tahtovani, mutta haaveilen löytäväni sen nudena. Minulle saa ilmoittautua jos jonkun nukke kokee kaipaavansa kimppua häntiä

Jonkin verran saattaa nimittäin sapettaa maksaa ekstraa härpäkkeistä, joita ei nuken mukana tahtoisi.