Facebook-ryhmän puolella oli puhetta, että Nettituonti-palveluun olisi hyvä olla kuvalliset ohjeet selkeyttämään. Nämä kuvat on ottanut Hartsilapset-foorumin
Kizzy: hänen luvallaan laitan ne nyt tänne ja selitän tässä samalla palvelun toimintaa.
Olet siis tilannut nukketavaraa jostakin EU-alueen ulkopuolelta. Tavaralaatikkosi on saapunut Suomeen ja jäänyt tullin haaviin. Postissa saapuu ilmoitus, jossa pyydetään tekemään tavarasta tulliselvitys.
Nettitullaus tehdään osoitteessa
https://asiointi.tulli.fi/nettituonti. Sivun alareunasta pääset itse palveluun, valitse oletko yksityishenkilö vai yritysasiakas. (Luultavasti yksityishenkilö.) Tämän jälkeen sivu antaa tunnistautumisvaihtoehdoiksi mobiilivarmenteen tai pankkitunnusten avulla tunnistautumisen. Valitse kumpi sinulle sopii ja tunnistaudu palveluun ohjeiden mukaan. Kun tunnistautuminen on tehty, sinulle aukeaa seuraava sivu:
kohta 1Täytä sivulla kysytyt tiedot: nämä löytyvät saamastasi tullauskehotuksesta. "Muut lähetyksen asiakirjat" -kohtaa ei tarvitse täyttää.
HUOM! Tämä kohta on nykyään muuttunut sen verran, että posti- ja käsittelykulut kysytään vasta myöhemmin.
Kun olet täyttänyt tiedot, klikkaa "seuraava".
kohta 2Tähän ilmoitat omat tietosi sekä lähettäjän tiedot, jotka löytyvät jälleen tullauslapusta.
kohta 3Tähän täytetään tavaran tiedot. Tullauspäätös tehdään näiden tietojen perusteella, joten ole tarkkana.
Kuvaus ja koodi -kohtiin laita seuraavat:
kokonaiselle nukelle tavaran kuvaus: "ihmistä esittävät nuket", koodi (nimike): 9503002190
nuken osille, vaatteille, tarvikkeille kuvaus: "ihmistä esittävän nuken osat ja tarvikkeet", koodi (nimike): 9503002900
Jos tilauksessasi on sekä kokonainen nukke tai nukkeja, että vaatetta ja tavaraa, ilmoita ne erikseen: tähän siis vain yksi koodi, seuraavalla sivulla voit syöttää uuden.
HUOM! ALV-prosentti on nykyään 24 %, ei 23 %. Nuo alemmat prosentit ovat mm. oppikirjoille ja elintarvikkeille, eivät siis koske nukkeilua.
kohta 4Tällä sivulla ilmoitetaan tuotteen hinta alkuperäisessä valuutassa. HUOM! Nykyään tällä sivulla kysytään sekä tuotteiden hinta että postikulut. Näet nämä tilausvahvistuksesta tai useimmilla firmoilla omilta sivuiltasi, jos olet rekisteröitynyt. Valitse siis alkuperäinen valuutta ja lisää summat. Paketin paino näkyy tullauskehotuksessa.
Jos sinulla oli eri koodeilla tullattavaa tavaraa (kokonaisia nukkeja ja niiden osia tai tarvikkeita), tällä sivulla voit lisätä uuden tavaran. Homma toimii siis samalla lailla kuin on jo ohjeistettu.
kohta 5Tässä vaiheessa saat listan ilmoittamistasi tavaroista: "tavara 1" voi siis olla vaikkapa kolme kokonaista nukkea, kun ne tullataan samalla koodilla. Tässäkin voit vielä lisätä tavaroita.
/edit. 29.12.2016 Tähän väliin oli ilmestynyt vielä sivu, mihin voi lisätä liitetiedoston, esimerkiksi kuitin tai tilausvahvistuksen. Tämä kohta taisi löytyä aikaisemmin kohdasta 3. Liitettä ei ole pakko laittaa, Tulli pyytää sen sitten myöhemmin, jos tullauksessa on ollut epäselvyyksiä. Itse en ole liitettä koskaan laittanut, ja ainakin parisenkymmentä nettitullausta tehnyt, eikä koskaan ole pyydettykään.
kohta 6Kun olet täyttänyt kohdat, saat tämän sivun, mistä voit lähettää ilmoituksen tulliin. Seuraavalle sivulle aukeaa tieto maksettavista veroista ja tulleista. Tarkista, että prosentit ja muut tiedot näyttävät näyttävät oikeilta. Jos tiedoissa on virheitä, pääset vielä korjaamaan ilmoitusta. Kun kaikki on kunnossa, hyväksy tullauspäätös, jolloin saat ilmoituksen tullauksen suorittamisesta. Pääset sivulta suoraan verkkopankkiin, jossa voit maksaa vaaditun summan. Tämän jälkeen tulli toimittaa tavarasi Postille ja voit jäädä odottelemaan niiden saapumista - yleensä parissa arkipäivässä.
Ja niin kuin täällä onkin jo aikaisemmin todettu, tullit ja arvonlisäverot maksetaan vain tulliin jääneistä tavaroista. Lisäksi, niin kuin myös jo kerrottu, on seuraavia pykäliä:
- arvonlisävero (ALV) maksetaan vain, jos se on yli 5 € eli jos tilauksesi loppusumma postikuluineen on 22 € tai enemmän
- ALV menee sekä kokonaisista nukeista että tavaroista ja tarvikkeista
- ALV:n suuruus on 24 % tilauksen loppusummasta, postikulut mukaanlukien
- tulli lasketaan yli 150 € arvoisille kokonaisille nukeille (ei siis osille tai tavaroille), mutta se tarvitsee maksaa vasta kun se on yli 10 €
- tullin suuruus on 4,7 % loppusummasta, postikulut mukaanlukien
Kokonaisesta nukesta maksetaan siis ALV ja tullit, jos nukke postikuluineen on arvoltaan yli 150 €, eli: nuken hinta x 0,287.
Osista ja tarvikkeista tai alle 150 € arvoisista nukeista maksetaan vain ALV, eli: ostosten hinta x 0,24.
Jos ostokset ovat postikuluineen alle 22 €, ei mitään maksuja.
Toivottavasti tästä on apua!
