Kirjoittaja Aihe: Tulli ja maksut  (Luettu 48753 kertaa)

ticohaba

  • OOAK
  • ***
  • Viestejä: 343
  • Jokuvaa
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #45 : Helmikuu 19, 2012, 20:15:11 ip »
Kysyisin yhtä asiaa: Jos itse ostos maksaa alle sen hinnan, että ei tule tullimaksua, mutta kun mukaan lasketaan postikulut, hinta ylittää tullimaksu-rajan, tuleeko tässä tilanteessa tullimaksua vai ei? Jos siis tilaus on tulossa esim. Aasiasta?
Täydellisyyttä tavoittelemassa:  Astria Ω  Della Ω Savitri Ω Filometa Ω Megumi Ω Veilchen Ω Cedragos Ω  Brage Ω nimetön Ω

Easy to love and even easier to break

Anubis

  • NRFB
  • *****
  • Viestejä: 1490
    • Doll☆Overdose- nukkeblogi
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #46 : Helmikuu 19, 2012, 23:07:03 ip »
Aloitusviestissä lukee, myös postikulut lasketaan, eli tullit menevät tuotteen kokonaishinnasta. Mikäli tuotteen hinta + postarit ylittää 145€:n rajan niin tod. näk, tulliin menee.
« Viimeksi muokattu: Helmikuu 20, 2012, 00:44:20 ap kirjoittanut Anubis »
Kotona: Alexandar (Andrew), Amanda (Craziia), Nella (Barasuishou), Mona (Leroy), Ronja (Phoebe), Luca (Mao), Isadora (BRH), Reina (Rin Kagamine), - (Miku Hatsune), Eloise (Sarutobi Sasuke), Charlotte (Maretti)

Doll☆Overdose

Katzaa

  • Custom bait
  • *
  • Viestejä: 44
  • Himonukkeilija
    • Sparkle in Your Eyes
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #47 : Helmikuu 20, 2012, 00:42:08 ap »
Haluan kertoa vähän omia kokemuksia tilaamisesta :)

Huom. Näihin hintoihin ei sisälly postikulut:
84$ = ei jää tulliin
92$ = ei jää tulliin
114$ = ei jää tulliin
119$ = ei jää tulliin
124$ = jää tulliin

Eli mitä tästä voi päätellä; tulliraja on 119(postareineen 152) ja 124(postareineen 157) dollarin välillä.
+ huom. Tullista ei mee tullimaksuja, vaan pelkät alv:it, jos ilmoitat, että paketissa on keräilynukke. Jos sanot vaan, että siellä on nukke, siitä menee sekä tullit että alv:it. (postin logiikkaa)

Lisätietoa:
-Pullipstylestä tulee nuket hitaammalla tilaustavalla 6vrk-1kk sisällä.
-halvemmat postikulut on n. 33$ (tai ainakin oli ennen, en tiiä onko ne noussu ;___; jos on, nii nää mun jutut ei välttämättä pidä paikkaansa. Paitsi tullausraja.)
-CanCanin postikulut on tosi halvat(3€) ja sieltä tulee suhteellisen nopeasti peruukit.
-Plasticpopista ja Mollamaniasta tilatut jutut ei jää tulliin.
-Jos paketti juuttuu tulliin, se alv maksaa 23% tilauksen kokonaishinnasta postareineen.
Näytön tällä puolen: Lily [ALa], Cho [Miku Hatsune], Andrew [Andrew], Mango [Tiphona], Yona [Little Dal Rotchan]
+ hartsivauveli Lumie

blogiflickrkustomitkustomikauppapalautteet

Milly

  • Kannatusjäsen
  • NRFB
  • *****
  • Viestejä: 1852
  • Pullipisti
    • Nukkeblogini
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #48 : Helmikuu 20, 2012, 16:16:24 ip »
Itse asiassa, tulliraja on suurin piirtein 45€ postikulut mukaanlukien. Jos summa ylittää sen, on ihan puhtaasti hyvää tuuria jos paketti menee läpi tullista.

Kokemus on osoittanut, että joskus suuri ja painavakin paketti menee läpi ilman tulleja, ja joskus pieni ja kevyt paketti voi sinne jäädä.
My FB ~ * ~ My Doll Blog ~ * ~ My Etsy shop ~ * ~ My Flickr ~ * ~

Fandango

  • Custom bait
  • *
  • Viestejä: 88
  • Nukettaja
    • Nukkeblogini
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #49 : Huhtikuu 13, 2012, 17:07:48 ip »
Minä ihmettelen sitä, miks mulla ei oo KOSKAAN jäänyt tulliin mitään! Oon tilannu bjdn Koreasta, monen monta pullippia ja dalia ties mistä, tavaraa ja vaikka mitä... :O Osaako kukaan valaista?

Delffiiniedit: Kirjoitusasua korjailtu.
« Viimeksi muokattu: Lokakuu 23, 2012, 21:48:38 ip kirjoittanut Delffiini »
Pullip Nana Chan, Pullip mio kit, Dal mio kit, little Pullip
+hartsiset&muut
Nukkeblogini: http://fandango-mydollies.blogspot.com/
Unelmissa: Nahh-ato, Dal multinic delorean

bang

  • NRFB
  • *****
  • Viestejä: 812
  • Dalisti
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #50 : Huhtikuu 13, 2012, 20:49:13 ip »
^Sulla on varmaan käynyt vaan hyvä tuuri tullin kanssa! Mutta sekin vaikuttaa toki, että miten kalliita tilaamasi tuotteet ovat, että ei meilläkään ole 1 nukke kerralla tilattaessa tulliin jäänyt, mutta kun on tilannut useamman kerralla (=suurempi paketti ja kalliimpi), niin on jämähtänyt tullin haaviin.
Palleroiset:
♥ Tessa [Lunatic Alice], Minea [Dumbo], Liida [Hina Ichigo], Ada [Blanche] ♥
Kuvaketju, Profiilit, Flickr

Claudia

  • Stock
  • **
  • Viestejä: 132
  • Tule ihmeessä jutustelemaan. ;)
    • Claudiaphotos - kuvagalleria
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #51 : Huhtikuu 30, 2012, 17:52:45 ip »
Tietääkö kukaan, tuleeko Monstrolta tullimaksuja tms.?

Arikajika

  • OOAK
  • ***
  • Viestejä: 373
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #52 : Huhtikuu 30, 2012, 18:15:14 ip »
^ Enpä usko että parista vaatteesta tai peruukista tulleja tulee : D Postarit kyllä tulee
« Viimeksi muokattu: Huhtikuu 30, 2012, 21:10:45 ip kirjoittanut Arikajika »
Käyn vain harvoin!

Tatzuki

  • OOAK
  • ***
  • Viestejä: 332
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #53 : Huhtikuu 30, 2012, 22:50:36 ip »
Kuinka paljon Leekeltä tulee postikuluja ja tullia, jos tilaa peruukin? Kenelläkään kokemuksia?  :-\

Leeken postikulut ovat n.20$.

uniusva

  • OOAK
  • ***
  • Viestejä: 212
  • jösses
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #54 : Joulukuu 14, 2013, 15:34:41 ip »
Selasin kaikki UKK:n sivut oikeeta ketjua etsiessäni ja sit luin tän ketjun kokonaisuudessaan läpi :D joten toivotaan että menee oikeeseen ja että tätä ei oo viel mainittu

Mutta siis, tuolla Pullipstylen ketjussa vastausta kirjoittaessani ja tulleista & postareista selittäessäni koin jonkinasteisen valaistuksen. Jos se lähetys kerta jää tulliin lähetyksen arvon takia, joka on tavaran arvo + postarit, niin eikö halvemmilla postareilla tilattu tavara jää tulliin epätodennäköisemmin kuin kalliilla? Se on tietysti eri asia minkä arvoinen paketin sisältö sitten on, mutta vaikuttavatko ne postarien hinnat tulliin jäämiseen mitenkään? (anteeksi sekava selitys)

//Kiitos Yoichi, nytpä tiedän tämänkin :"D
« Viimeksi muokattu: Joulukuu 14, 2013, 17:43:22 ip kirjoittanut Lolly »
{ himeko (06 hina ichigo) • cristel (frara) • alissa (coco) • azure (07 souseiseki) • daleia (14 shinku) • liesel (kagamine rin) • sonata (clair) • bonnie (kaname madoka) • noëmi (barasuishou) • elysion (dotori) • winter (akemi homura) • miela (maretti) • darlene (milch) • callisto (angry) • vrina (tina) • kilta (paradis) • liliya (joujou) • eloise (aquel) • aramary (puki) • lucrezia (ciel) }

{ instagram: @unisulka }


vanha käyttäjänimeni oli Lolly!

Yoichi

  • Custom bait
  • *
  • Viestejä: 89
  • Kawabungaa~
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #55 : Joulukuu 14, 2013, 16:47:49 ip »
vaikuttavatko ne postarien hinnat tulliin jäämiseen mitenkään?

Ei pitäisi vaikuttaa tulliin jäämiseen, mutta jos paketti jää tulliin niin postikulut vaikuttavat kuitenkin perittävän ALVin/tullimaksun määrään.

Tullin sivulla kerrotaan (tiivistetysti) seuraavaa:
- ALV peritään jos tavaroiden arvo ilman postikuluja on yli 22 euroa
- jos tavaroiden arvo on yli 22-150 euroa, tullimaksua ei peritä mutta ALV peritään
- kun ALV peritään niin sen peruste koostuu tavaran arvosta + postikuluista
- ALVin lisäksi maksetaan tullimaksu jos tavaroiden arvo ilman postikuluja on yli 150 euroa, ja silloin postikulut sisällytetään sekä tullausarvoon että ALVin perusteeseen
- alle 5 euron ALVia ei peritä eikä myöskään alle 10 euroa tullimaksua

Toivottavasti tullin sivulla oli ajantasalla olevat tiedot. :-)

Käytännössä läheskään kaikki paketit joista tavaran hinnan perusteella pitäisi maksaa ALVia eivät jää tullin hampaisiin, sillä tullilla ei riitä resurssit käydä kaikkia paketteja läpi, niitä tulee sinne niin paljon kun ihmiset tilailee aina vain enemmän tavaraa ulkomailta.

uniusva

  • OOAK
  • ***
  • Viestejä: 212
  • jösses
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #56 : Helmikuu 24, 2014, 20:23:47 ip »
Heitetään tämä nyt tänne, kun uutta aihetta en kehtaa luoda eikä mitään sopivampaakaan löytynyt... :X

Juttu alkaa siitä, että sain taas vaihteeksi käsiini sellaisen kuuluisan "tulliselvitettävän lähetyksen saapumisilmoituksen". Tällä kertaa papereissa oli tosin muutakin tärkeää tietoa kuin arvonlisävero.

"Postilähetysten tullauskäytäntö muuttuu 1.1.2014

Tulli tiedottaa, ettei EU:n ulkopuolelta tulevaa postilähetystä voi enää 1.1.2014 jälkeen pyytää siirrettäväksi tullitoimipaikkaan tulliselvitystä ja noutoa varten. Asiakas voi tullata lähetyksen joko Tullin nettisovelluksen avulla tai missä tahansa asiakaspalvelua tarjoavassa tullitoimipaikassa ja maksaa maahantuontiverot samassa yhteydessä. Tullauksessa voi myös yhä käyttää asiamiestä.

Kun postilähetys on tullattu, Posti toimittaa sen asiakkaalle valitun toimitustavan mukaan joko kotiin tai lähipostiin.

Itellan asiakkaille tarjoamat postilähetysten huolintapalvelut jatkuvat normaalisti."

...noinikään. En ihan saanut sisällytettyä kaikkea asiaa aivoihini, mutta se nettisovellus on kiva kaveri joten pärjännen sillä jatkossakin. :"D


Ja ihan yleisesti tulleista vielä, 3/5 nukkea on tähän mennessä jäänyt tulliin eikä tullimaksua ole maksettu vielä senttiäkään. :D ALV onkin sitten asia erikseen...

{ himeko (06 hina ichigo) • cristel (frara) • alissa (coco) • azure (07 souseiseki) • daleia (14 shinku) • liesel (kagamine rin) • sonata (clair) • bonnie (kaname madoka) • noëmi (barasuishou) • elysion (dotori) • winter (akemi homura) • miela (maretti) • darlene (milch) • callisto (angry) • vrina (tina) • kilta (paradis) • liliya (joujou) • eloise (aquel) • aramary (puki) • lucrezia (ciel) }

{ instagram: @unisulka }


vanha käyttäjänimeni oli Lolly!

blueberryuniverse

  • Custom bait
  • *
  • Viestejä: 34
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #57 : Maaliskuu 06, 2014, 23:17:43 ip »
Hei!
 Tullimaksuja mietin, kun tilasin peruukkeja. Lutsilta lähti n. 110e: lla (5 peruukkia) ja For My Dollilta n. 60 e:lla (1 peruukki). Osaatteko arvioida tullimaksujen suuruutta?
« Viimeksi muokattu: Maaliskuu 07, 2014, 00:08:32 ap kirjoittanut Ciel Phantomhive »
LOPETTANUT.

uniusva

  • OOAK
  • ***
  • Viestejä: 212
  • jösses
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #58 : Maaliskuu 06, 2014, 23:35:08 ip »
^ ALV:ia tulee 24% tilauksen arvosta, ja tilatun tuotteen hinta + postimaksut = tilauksen arvo.

Eli, 170€ arvoisesta tilauksesta pitäisi tulla 40,80€ euroa ALV:ia ja 60€ arvoisesta 14,40€ ALV:ia. :)
{ himeko (06 hina ichigo) • cristel (frara) • alissa (coco) • azure (07 souseiseki) • daleia (14 shinku) • liesel (kagamine rin) • sonata (clair) • bonnie (kaname madoka) • noëmi (barasuishou) • elysion (dotori) • winter (akemi homura) • miela (maretti) • darlene (milch) • callisto (angry) • vrina (tina) • kilta (paradis) • liliya (joujou) • eloise (aquel) • aramary (puki) • lucrezia (ciel) }

{ instagram: @unisulka }


vanha käyttäjänimeni oli Lolly!

blueberryuniverse

  • Custom bait
  • *
  • Viestejä: 34
Vs: Tulli ja maksut
« Vastaus #59 : Maaliskuu 07, 2014, 00:11:36 ap »
Lolly: Kiitos tosi paljon tiedosta! Lutsin tilauksen hinnassa valitettavasti sekoilin vähän eli n. 110 e se oikeasti oli - maksoin siis isälleni yhteensä 170 e kaikista peruukeista. Osaisitko siis kertoa siitä 110 e:sta, joka on se todellinen Lutsin tilauksen hinta?
LOPETTANUT.